Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια προκρίθηκε στους “4” του Berlin Open, επικρατώντας με 2-0 σετ (7-6, 6-1) της Μαρκέτα Βοντρούσοβα. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Ντόνα Βέκιτς.

Αφού δυσκολεύτηκε πολύ στο πρώτο σετ, η Μαρία Σάκκαρη… βρήκε ρυθμό και έφτασε με άνεση στην νίκη με 2-0 επί της Μαρκέτα Βοντρουσόβα, εξασφαλίζοντας μία θέση στον ημιτελικό του διεθνούς τουρνουά, που φιλοξενείται στο Βερολίνο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία βρίσκεται στο Νο 8 της παγκόσμιας κατάταξης, μπήκε δυνατά στο ματς και έκανε break με το… καλημέρα, προηγούμενη με 2-0. Όμως η Τσέχα τενίστρια (Νο 58 στον κόσμο) αντέδρασε και πήρε τα επόμενα τρία games, βάζοντας πολύ δύσκολα στην Σάκκαρη. Στην συνέχεια, οι δύο αθλήτριες, διατήρησαν το σερβίς του και το σετ κρίθηκε στο tie break, όπου η Ελληνίδα τενίστρια ήταν καλύτερη και επικράτησε με 9-7.

Με… κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο σετ, η Σάκκαρη δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλο της και με… συνοπτικές διαδικασίες, έκανε δύο break και έφθασε στην νίκη με 6-1 και μετά από μία ώρα και 29 λεπτά αγώνα. Η Ελληνίδα, θ’ αντιμετωπίσει για μία θέση στον τελικό του τουρνουά την Μαρκέτα Βοντρούσοβα.