Ο Ολυμπιακός έκανε εκτεταμένο ροτέισον στο σημερινό παιχνίδι, όμως η κυριαρχία του Νίκολα Μιλουτίνοφ (18π.) και η ευστοχία του Πίτερς (16π.) από την περιφέρεια, έκαναν τη διαφορά, ενώ βοήθησε και ο Μιχάλης Λούντζης (10π.), που δεν έχει μεγάλο χρόνο συμμετοχής το τελευταίο διάστημα. Οι ερυθρόλευκοι το προσεχές Σάββατο (17:15) θα προσπαθήσουν να πάρουν και τη δεύτερη νίκη, που θα τους δώσει το δικαίωμα να βρεθούν στα ημιτελικά του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο αγώνας

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν ορεξάτη, ήθελε να τρέξει το γήπεδο κι αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό, που μπήκε χαλαρός στο παιχνίδι και με πολλές αλλαγές στην πεντάδα του. Ο Κουζμίνσκας ήταν άλυτο πρόβλημα για την άμυνα των γηπεδούχων, ενώ το πάθος του Αγραβάνη, έδινε πόντους στους φιλοξενούμενους. Το 10-12 μας προίδέαζε πως η Ένωση θα πάλευε όσο μπορούσε το ματς και οι ερυθρόλευκοι, ήθελαν να κερδίσουν. ξοδεύοντας τη λιγότερο δυνατή ενέργεια. Το 19-20 έγινε δια χειρός Νετζήπογλου, καθώς Μακίσικ και Κουζμίνσκας αστόχησαν στις τελευταίες κατοχές.

Η εικόνα της αναμέτρησης δε διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Λούντζη να παίρνει την μπαγκέτα της ερυθρόλευκης επίθεσης, όμως η ΑΕΚ έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι είτε με τον Χατζηδάκη, είτε με τον ΜακΡέι. Ο Μπαρτζώκας φώναζε τους παίκτες του για καλύτερη άμυνα, όμως οι εντολές του δεν εισακούστηκαν, όσο θα έπρεπε. Ο Μιλουτίνοφ έκανε τη διαφορά στη ρακέτα, όμως η περιφέρεια της ΑΕΚ δούλευε σε υψηλές στροφές και το 41-42, ύστερα από είκοσι λεπτά παιχνιδιού, έλεγε πολλά.

Η τρίτη περίοδος ήταν αποφασιστική για την έκβαση του αγώνα, καθώς ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνα του, ο Αγραβάνης κουράστηκε να τα βάλει με όλους και με όλα και το 50-44 ήταν γεγονός. Ο Παπανικολάου βρήκε το χέρι του, ο Γκος πήρε προσωπικές προσπάθειες και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (64-54). Η ΑΕΚ φάνηκε αρκετά κουρασμένη, δεν υπήρχε ο ψηλός να προβληματίσει Φαλ και Μιλουτίνοφ και μοιραία η υπόθεση-νίκη τελείωσε, χωρίς καρδιοχτύπια. To επιμέρους 31-17, του τρίτου δεκαλέπτου, αποτύπωνε τη διαφορά δυναμικότητας, μεταξύ των δύο συλλόγων.

Στη συνέχεια το σκορ είχε πάρει την ανιούσα για τον Ολυμπιακό, καθώς οι Μητρου Λόνγκ και Μακίσικ σκόραραν στον αιφνιδιασμό, ενώ η περιφερειακή ευστοχία της ΑΕΚ, είχε λάβει τέλος. Μόνο ο Κουζμίνσκας προσπαθούσε για την Ένωση, ενώ οι Καράμπελας και Χατζηδάκης, έβγαλαν κάποιες όμορφες συνεργασίες, όμως ο Μιλουτίνοφ δεν είχε αντίπαλο και συνέχεια τελείωνε φάσεις κοντά στο καλάθι. Το 92-75 ήταν το τελικό σκορ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει την πρώτη από τις δύο απαιτούμενες νίκες, ώστε να προκριθεί στα ημιτελικά της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-42, 72-59, 92-75