Η “σκουάντρα αντζούρα” σε ένα παιχνίδι που κέρδισε τέσσερα πέναλτι, επιβλήθηκε της Μάλτας με 4:0 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U19.

Με το δεξί, μπήκε στο Euro U19 η Ιταλία, η οποία δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην αξιόμαχη Μάλτα, παίρνοντας τη νίκη με 4:0. Η “σκούντρα αντζούρα” ήταν πιο πιεστική στο ξεκίνημα, θέλοντας να επιβάλει τον δικό της ρυθμό. Στο 19′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ από την άσπρη βούλα με τον Εντούρ. Λίγα λεπτά αργότερα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι κέρδισαν κι άλλο πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Εσπόζιτο για το 2:0. Σα να μην έφτασε αυτό για την Μάλτα, ο Μικάλιεφ υπέπεσε και σε τρίτο πέναλτι, παίρνοντας και δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 40′. Ωστόσο ο Ντ’ Αντρέα αστόχησε.

Με το… καλημέρα στο β’ μέρος, ο Ντ’ Αντρέα χρίστηκε σκόρερ, αφού η μπάλα κόντραρε μετά το σουτ του και κατέληξε στα δίχτυα. Το παιχνίδι ήταν μονόλογος για την Ιταλία, η οποία με το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε και τέταρτο πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βινιάτο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 4:0.