Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε εύκολο έργο απέναντι στο Λαύριο, έπαιξε όσο χρειάστηκε για να πάρει τη νίκη και συνέχισε την αήττητη πορεία της στη φετινή Basket League, επικρατώντας με 92-76 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι έπιασαν… απροετοίμαστους τους “πράσινους” και προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά με 8-3 (2′) και 14-8 (4′). Το ξεκίνημα των Φλάτεν και Μουρ ήταν… ζεστό, μιας και ευστόχησαν σε σουτ τριών πόντων. Ο Άταμαν όμως κατάφερε να… ξυπνήσει τους παίκτες του σε εκείνο το σημείο και μέσα σε περίπου πέντε λεπτά έκανε ένα επί μέρους 17-2, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +9 (25-16). Οι Γκριγκόνις, Αντετοκούνμπο και Γκραντ οδήγησαν το “τριφύλλι” στο σκοράρισμα.

Ο Λιθουανός επιβεβαίωσε το ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και συνέχιζε να βάζει καλάθια που… μεγάλωναν την απόσταση υπέρ του Παναθηναϊκού. Μπορεί το Λαύριο να μείωσε προσωρινά στους πέντε (31-26, 15′), αλλά στη συνέχεια ήρθε ένα επί μέρους 15-3 για να… εκτοξεύσει την απόσταση στους 17 (46-29, 19′). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους “πράσινους” να έχουν διαφορά 15 πόντων (46-31) και να κρατάνε τη νίκη στα χέρια τους.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 31-46, 54-72, 76-92