Oι “ροσονέρι” επικράτησαν με 1:0 χάρη στο γκολ του Ζιρού στο “Allianz Stadium”, εξασφάλισαν την παρουσία τους στο Champions League τη νέα σεζόν και η Γιούβε… περιμένει την τελευταία αγωνιστική της Serie A.

Ο αγώνας

Στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά, η Μίλαν είχε το “πάνω χέρι” στο ματς, χάνοντας και μια ευκαιρία με κεφαλιά του Κρούνιτς που πέρασε άουτ. Η Γιουβέντους απάντησε στο 13′ με το εκπληκτικό σουτ του Κουαδράδο εκτός περιοχής να πιάνει σε… ετοιμότητα τον Μενιάν. Η “Γηραιά Κυρία” σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία στο 24′, όταν ο Κεν έκανε την κούρσα, γύρισε στον Ντι Μαρία, όμως η προβολή του πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μενιάν. Ο ρυθμός έπεσε και έτσι οι “ροσονέρι” βελτίωσαν την εικόνα τους και “πάτησαν” παραπάνω περιοχή. Στο 40′, ο Ζιρού έκανε το άλμα ανάμεσα σε Γκάτι και Κουαδράδο, πήρε την κεφαλιά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ του αγώνα για τους φιλοξενούμενους.

Οι “μπιανκονέρι” ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος, έχοντας την “κατοχή” της μπάλας. Στο 52ο λεπτό, μετά από σέντρα του του Κόστιτς από τα αριστερά, ο Ραμπιό στο δεύτερο δοκάρι έκανε την προβολή αλλά δεν βρήκε την μπάλα, σπαταλώντας σημαντική ευκαιρία. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας, το σύνολο του Στέφανο Πιόλι έκανε ξανά… αισθητή την παρουσία του με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζιρού να περνάει άουτ. Οι “ροσονέρι” απείλησαν και λίγο αργότερα, στο 69′, μετά από ατομική ενέργεια του Σαλεμάκερς, με τον Σέζνι να αντιδρά σωστά. Στο 78′ και ενώ η Μίλαν πίεζε για το δεύτερο τέρμα της, ο Λεάο απέφυγε τον Γκάτι, σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε σε μια καλή στιγμή. Η Γιούβε προσπάθησε στις καθυστερήσεις του αγώνα να “κλέψει” τον βαθμό, όμως το σουτ του Ντανίλο μετά από το κόρνερ του Παρέδες κατέληξε στα “σώματα” και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 1:0 υπέρ της Μίλαν, η οποία κοιτάει και τη νέα σεζόν τα… αστέρια.//Γ.

ΓΚΟΛ: 40′ Ζιρού