Η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε για άλλη μια φορά μακριά από τον καλό της εαυτό, ηττήθηκε στη “Reale Arena” με 2:0 από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ και απέδειξε ότι σκέφτεται την Οσασούνα και τους ημιτελικούς του Champions League.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε… ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Ιμανόλ Αλγκουασίλ είχαν τρεις σπουδαίες ευκαιρίες (12′, 16′, 21′) για να ανοίξουν το σκορ, όμως δεν τα κατάφεραν σε καμία εξ αυτών. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους όμως, κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Τακεφούσα Κούμπο ήταν ο… ήρωας στο 47ο λεπτό, μιας και εκμεταλλεύτηκε μια αμυντική αδράνεια και πλήγωσε την πρώην ομάδα του. Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στη συνέχεια, με τους Μαδριλένους να έχουν την κατοχή, αλλά να μην μπορούν να κάνουν κάτι με αυτή. Στο 61′, οι ισορροπίες του αγώνα… άλλαξαν, αφού ο Ντάνι Καρβαχάλ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε οκτώ λεπτά και άφησε τους “μερένγκες” με παίκτη λιγότερο. Στο 85′ ο Άντερ Μπαρενετσέα, ο οποίος αντικατέστησε τον σκόρερ, διαμόρφωσε το τελικό σκορ με ένα ωραίο σουτ στην κλειστή γωνία του Τιμπό Κουρτουά.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε στους 68 βαθμούς και τη 2η θέση, στο -14 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα και το +2 από την Ατλέτικο που έχει παιχνίδι λιγότερο. Οι “μπλαουγκράνα” θα έχουν την ευκαιρία να τελειώσουν την υπόθεση τίτλος σε λίγες μέρες, όταν θα παίξουν στην έδρα της μισητής Εσπανιόλ για την 34η αγωνιστική. Από την άλλη, η 4η Ρεάλ Σοσιεδάδ ξέφυγε στο +8 από τη Βιγιαρεάλ που χρωστάει ένα ματς και πήρε… σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στο Champions League της επόμενης σεζόν.

ΓΚΟΛ: 47′ Κούμπο, 85′ Μπαρενετσέα
Κίτρινες: 22′ Γκοροσαμπέλ / 53′, 61′  Καρβαχάλ, 87′ Νάτσο
Κόκκινη: 61′ Καρβαχάλ
Δοκάρι:

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ιμανόλ Αλγκουασίλ):Ρεμίρο, Γκοροσαμπέλ (63′ Ελουστόντο), Θουμπελδία (64′ Πατσέκο), Λε Νορμάν, Μουνιόθ, Μερίνο, Θουμπιμέντι, Σίλβα (89′ Ιγιαραμέντι), Κούμπο (74′ Μπαρενετσέα), Σέρλοτ (74′ Κ. Φερνάντεθ), Ογιαρθάμπαλ

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Ρίντιγκερ, Νάτσο, Θεμπάγιος, Τσουαμενί, Κρόος (63′ Βάθκεθ), Ασένσιο (82′ Αρίμπας), Ντίαθ (59′ Ροντρίγκες), Ροντρίγκο