Η Παρί Σεν Ζερμεν επικράτησε με 3:1 της Λανς στο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής της Ligue 1, με τους πρωταθλητές Γαλλίας να παίρνουν την πρώτη τους νίκη για φέτος. Ο Κιλιάν Εμπαπέ σκόραρε δυο τέρματα μπροστά στο κοινό της ομάδας του αυτή την φορά και έδωσε “σήμα” παραμονής.

Η Παρί έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, καθώς η ομάδα του Λουίς Ενρίκε δείχνει να έχει δέσει σε σχέση με τα πρώτα δείγματα των πρώτων αγώνων της Παριζιάνικης ομάδας. Η Λανς προσπάθησε να είναι ανταγωνιστική, σε ίδιο επίπεδο με την περσινή σεζόν, που είχε καταφέρει να πάρει και νίκες κόντρα στην Παρί. Οι πρωταθλήτρια Γαλλίας έψαχνε το γκολ σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με τον Κιλιάν Εμπαπέ, αλλά δεν ευδοκίμησαν οι προσπάθειες του. Ο Μάρκο Ασένσιο έσπασε το ρόδι για την Παρί, μετά από πάσα του Ζαίρ και έτσι το σκορ άλλαξε μερικά λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του  Ενρίκε μπήκε με την ίδια ψυχολογία και όπως έκλεισε το πρώτο μέρος, έτσι συνέχισε στο δεύτερο, καθώς ο Κιλιάν Εμπαπέ με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2:0 και έδωσε αέρα στην ομάδα του να απελευθερωθεί και να παίξουν με περισσότερη ταχύτητα. Οι αλλαγές του Χάις δεν βοήθησαν την ομάδα του, διότι ο Βιτίνια μαζί με τον Ζαίρ κατάφεραν να διασπάσουν το “πρέσινγκ” και να βρουν χώρους για κάθετες πάσες ώστε να βγαίνει ο Γάλλος εξτρέμ στην αντεπίθεση. Το 3:0 διαμόρφωσε πάλι ο Εμπαπέ  στο 91ο λεπτό, με την Λανς να έχει απάντηση τέσσερα λεπτά μετά με τον Γκουαλαβόουι, κάνοντας το τελικό 3:1 που έδειξε τις διαθέσεις του αστέρα της ομάδα του Παρισιού για την νέα σεζόν και πως έχει στόχο νέες επιτυχίες με την ομάδα που έχει μεγαλουργήσει τα τελευταία χρόνια.

Γκολ: 45′ Ασένσιο, 52′ Εμπαπέ, 90+1Εμπαπέ/ 90+5 Γκουαλαβόουι
Δοκάρι:
Κίτρινες: 19′ Μεδίνα, 31 Χάισε, 42′ Σοτόκα, 79′ Σπίρινγκς, 82′ Μασάδο, 87′ Γκραντίτ
Κόκκινες:

Παρί Σεν Ζερμέν (Ενρίκε): Ντοναρούμα, Μαρκίνιος ,Σκρίνιαρ, Ερνάντεζ (83’Περέιρα), Χακίμι, Ουγκάρτε, Ζαίρ Έμερι, Βιτίνια, Εμπαπέ, Ντεμπελέ (80′ Ρουίθ)

Λανς (Χάισε): Σάμπα, Ντάνσο, Μεδίνα, Γκράντιτ, Φρανσκόφσκι(46′ Λε Καρδινάλ) Αμπτούλ(46′ Σπίρινγκς), Ντιούφ(83′ Κόστα), Μασάδο, Τόμανσον(58′ Γουαί),Φουλγκίνι(74′ Γκουαλαβόουι), Σοτόκα