Η ομάδα του Μότα συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στην Serie A νικώντας την Αταλάντα με 1-0 χάρη σε γκολ του Φέργκιουσον στο 86′ και εδραιώνοντας τη θέση της στην τετράδα. Η Ουντινέζε στερήθηκε στο 89′ τη δεύτερη νίκη στη σεζόν (1-1).

Μπολόνια – Αταλάντα

Οι δύο ομάδες δεν προσέφεραν στο επιθετικό κομμάτι κατά τη διάρκεια του πρώτο μισάωρου, μάλιστα δεν βρήκαν ούτε εστία για το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου αυτή του Κουπμάινερς στο 40′, ωστόσο και αυτή κατέληξε λίγο άουτ. Ίδια τύχη και για το σουτ του Φρόιλερ ένα λεπτό μετά, όπως και για την δεύτερη προσπάθεια του Ολλανδού της Αταλάντα. Αποτέλεσμα το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι “μπεργκαμάσκι” απείλησαν με τον Λούκμαν και τον Ντε Κετελάερ αλλά το μηδέν παρέμενε μέχρι και τα τελευταία λεπτά. Τότε η Μπολόνια πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Φέργκιουσον στο 86′ να σκοράρει με κεφαλιά από κόρνερ και έφτασε κοντά σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Τορίνο – Ουντινέζε

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά με τις δύο ομάδες να δημιουργούν φάσεις. Στο 6′ ο Βλάσιτς επιχείρησε το πρώτο σουτ, ενώ στο 12′ ο Λούκα έπιασε μια κεφαλιά για τους φιλοξενούμενους η οποία πέρασε αρκετά άουτ. Στο 16ο λεπτό η Τορίνο απείλησε με δύο απανωτά σουτ του Βλάσιτς και Ίλιτς, ενώ ο Κροάτης χαφ δοκίμασε τα πόδια του και στο 20′. Στο 31′ του σουτ του Σανάμπρια δεν ανησύχησε τον Σιλβέστρι. Στο 42′ ο Λούκα έπιασε ένα βολέ μέσα στην περιοχή με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ και έτσι το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο πρώτο εικοσάλεπτο του δεύτερου μέρους δεν υπήρξε κάποια σημαντική στιγμή και οι δύο ομάδες δεν έμοιαζαν ικανές να λύσουν “τον γόρδιο δεσμό”. Το κατάφερε η Ουντινέζε στο 81′ με τον Ζαράγκα να σκοράρει στο πρώτο δοκάρι έπειτα από σέντρα του Φερέιρα (1-0), ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει και το τρίποντο. Αυτό γιατί η ομάδα του Τορίνο βρήκε απάντηση με τον Ίλιτς στο 89′ να σκοράρει ένα φανταστικό γκολ κρεμώντας τον Σιλβέστρι από μακρινή απόσταση και την αριστερή πλευρά (1-1).