Η 38η και τελευταία αγωνιστική της Serie A συνεχίστηκε με τη Σαλερνιτάνα να γνωρίζει την ήττα με 2:0 και τους “λατσιάλι” να επικρατούν 2:0 της Έμπολι και να “κλειδώνουν” τη δεύτερη θέση.

Η Λάτσιο, μετά την αποψινή της εκτός έδρας επικράτηση επί της Έμπολι με 2-0, στο πλαίσιο της 38ης τελευταίας αγωνιστικής εξασφάλισε τη δεύτερη θέση για φέτος.

Το σκορ άνοιξε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Ρομανιόλι και στις καθυστερήσεις ο Λουίς Αλμπέρτο διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Έτσι η Ίντερ, η φιναλίστ του Champions League, κατετάγη οριστικά 3η και την τέταρτη θέση πήρε η Μίλαν, η οποία αντιμετωπίζει τη Βερόνα την Κυριακή 4/6.

Η υποβιβασμένη Κρεμονέζε είπε αποχαιρέτησε τους οπαδούς της με νίκη γοήτρου επί της Σαλερνιτάνα, με 2-0. Το ματς κρίθηκε στο πέναλτι του Μπουναϊούτο στο 28ο λεπτό και του Τσατζού στο 89ο.