Οι πρωταθλητές του Τσάμπι Αλόνσο κυριάρχησαν και πήραν τους τρεις βαθμούς, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βίκτορ Μπονιφέις, που πέτυχε δύο γκολ.

Στο μεταξύ η Λειψία δεν μπόρεσε να λυγίσει την αντίσταση, στην έδρα της, της Ουνιόν Βερολίνου (0-0) και έχασε μεγάλη ευκαιρία ν’ ανέβει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ μεγάλη νίκη πέτυχε η Στουγκάρδη στην έδρα της Γκλάντμπαχ (3-1) με τον Ντεμίροβιτς να πετυχαίνει δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (58′-61′).

Με διπλό έληξε και το ματς της Βόλφσμπουργκ με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (1-2,) με τον Μαρμούς να πετυχαίνει δύο γκολ και τον Κώστα Κουλιεράκη να είναι στον πάγκο των γηπεδούχων και να μπαίνει ως αλλαγή στο 88ο λεπτό. Τέλος, η Φράιμπουργκ έκανε την ανατροπή και νίκησε με 2-1 την Μπόχουμ, που δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμά της.