H oμάδα του Μαρτίν πήρε τεράστια νίκη με 2:1 κόντρα στην Εσπανιόλ και τους πολύτιμους τρεις βαθμούς, που την ξεκόλλησαν από τον πάτο της βαθμολογίας και την επικίνδυνη ζώνη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Βαγιαδολίδ, η οποία όμως είδε το γκολ της να ακυρώνεται, μετά από εξέταση του VAR, αφού έδειξε πως ο Λάριν ήταν εκτεθειμένος. Στη συνέχεια η Εσπανιόλ προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να απειλήσει όμως χωρίς αποτέλεσμα, καθώς οι γηπεδούχοι, βρήκαν ξανά δίχτυα. Ο Πλάτα τροφοδότησε τον Σάντσες, με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1:0. H Eσπανιόλ απείλησε και έψαξε την ισοφάριση, με τον Πουάδο να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες κυκλοφόρησαν τη μπάλα και προσπάθησαν να απειλήσουν, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν και πάλι δίχτυα. Στο 62ο λεπτό, ο Αγουάδο πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με ένα χαμηλό σουτ, νίκησε τον τερματοφύλακα της Εσπανιόλ, για να γράψει το 2:0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, είναι να μειώσουν σε 2:1 με τον Μπρεθγούειτ, στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης.//