Μια εντυπωσιακή Μαγιόρκα δεν επέτρεψε στην Ρεάλ Μαδρίτης να ξεκινήσει με νίκη την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου στην La Liga, κρατώντας την στο 1-1.

H Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και μόλις στο 13ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ροντρίγκο. Οι μεσοεπιθετική γραμμή των Μαδριλένων ήταν εντυπωσιακή και αρκετές φορές χανόταν η μπάλα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η χαρά για την “Βασίλισσα” κράτησε λίγο. Στο 53ο λεπτό ο Μουρίκι με ωραία κεφαλιά κατάφερε να ισοφαρίσει και να πανηγυρίσει ως… πειρατής. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έκτοτε πίεσε ασφυκτικά, αλλά η άμυνα της Μαγιόρκα ήταν αρκετά αποτελεσματική. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων για την Ρεάλ αποβλήθηκε ο Μεντί.

Λίγη ώρα νωρίτερα, η Ράγιο Βαγιεκάνο έκανε τρομερό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα, περνώντας από τη Reale Arena με το 2-1 επί της Σοσιεδάδ! Παρά το πολύ δύσκολο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Ινίγο Πέρεθ, το πολύ δυνατό σουτ του ντε Φρούτος στο 67’ και η φοβερή επίθεση από… πλάγιο άουτ για το πλασέ του Σέρχιο Καμέγιο στο 84’, οδήγησαν στη μεγάλη νίκη.