Οι “πράσινοι” επικράτησαν εύκολα με 3-0 του Πανσερραϊκού στο “Δημοτικό Στάδιο Σερρών”, για την αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής της Super League και… καπάρωσαν τη 2η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και έπιασε τον ΠΑΟΚ στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι πράσινοι θα περιμένουν το ντέρμπι των “δικεφάλων” στην Τούμπα (11/02, 20:00, ΕΡΑ ΣΠΟΡ) για να μάθουν τα πλήρη δεδομένα, όμως στο χειρότερο σενάρια θα βρίσκονται δεύτεροι σε ισοβαθμία. Από την άλλη, ο Πανσερραϊκός έμεινε στους 23 βαθμούς και την 8η θέση, με αποτέλεσμα να τεθεί οριστικά εκτός της μάχης για την είσοδο στα πλέι οφ.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός έδειξε από πολύ νωρίς τις… διαθέσεις του, μιας και προηγήθηκε από το 8ο λεπτό. Ο Βέρμπιτς νίκησε τους πάντες στον αέρα, μετά από κόρνερ του Μπερνάρ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χόβαν. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 20’… άγγιξαν το δεύτερο τέρμα, αλλά το σουτ του Βιλένα πέρασε οριακά άουτ. Εν τέλει το κατάφεραν 11 λεπτά αργότερα, με τον Μπερνάρ να πιέζει ψηλά, να κλέψει, να τροφοδοτεί τον Παλάσιος και τον Αργεντινό να πλασάρει εύστοχα για το 2-0. Στο 45′ οι γηπεδούχοι παραλίγο να μειώσουν, όταν ένα σουτ του Ντανκερλούι από τα όρια της περιοχής χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολύ χαμηλότερο ρυθμό, με τους παίκτες του Τερίμ να ελέγχουν πλήρως την κατάσταση. Στο 59′ λίγο έλειψε να έρθει και τρίτο τέρμα, με τον Χόβαν αρχικά να αποκρούει σουτ του Κώτσιρα και τον Παλάσιος στη συνέχεια να αστοχεί. Ο Γκαρσία πήρε ρίσκα στη συνέχεια, προσπαθώντας να επαναφέρει την ομάδα του στο ματς, όμως δεν τα κατάφερε. Αντιθέτως, το “τριφύλλι” βρήκε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Λημνιό να συνεργάζεται με τον Μαντσίνι, τον Αργεντινό να σουτάρει και την μπάλα να βρίσκει στα δίχτυα, αφού κόντραρε στον Γερεμέγιεφ. Μάλιστα, ο παίκτης που ξεκίνησε τη φάση, ο δημιουργός αλλά και ο σκόρερ του τέρματος είχαν μπει στο χορτάρι λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα.

ΓΚΟΛ: – 8′ Βέρμπιτς, 31′ Παλάσιος, 90’+1′ Γερεμέγιεφ

Κίτρινη: 30′ Τομάς, 37′ Ουεντραόγκο, 76′ Πεταυράκης, 78′ Μορέιρα – 79′ Σπόραρ, 90’+5′ Γερεμέγιεφ