Η “ομάδα του λαού” εκμεταλλεύτηκε την έδρας της, επικράτησε της Μονακό με 104-69 και έστειλε την σειρά σε πέμπτο παιχνίδι στη Γαλλία, όπου θα κριθεί και το ποια ομάδα θα προκριθεί στο Final 4 του Κάουνας.

Ο αγώνας

Καλύτερο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού για τους Μονεγάσκους, οι οποίοι με τους Τζέιμς, Μπράουν και Μοτεγιούνας να σκοράρουν έκαναν το 13-5 στο 5′. Οι “κίτρινοι” αντέδρασαν και με ένα 8-0 σερί κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 13-13 στο 6′. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, ήταν καλύτερη και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 24-17, με buzzer beater καλάθι του Έλι Οκόμπο.

Το πρώτο τετράλεπτο της Μακάμπι στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν χάρμα ιδέσθαι. Η “ομάδα του λαού” παίρνοντας πόντους από τους περιφερειακούς της (Μπάλντγουιν, Ντι Μπαρτολομέο, Μπράουν), έτρεξε ένα επιμέρους 20-0! και προηγήθηκε με 37-24. Με τον Οκόμπο να πετυχαίνει δύο διαδοχικά τρίποντα, οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να μειώσουν στους 3, 39-36 στο 18′. Το ημίχρονο έκλεισε στο 47-36 για τους “κίτρινους”.

Η κυριαρχία της ομάδα του Κάτας συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Μπάλντγουιν, Πόιθρες και Μπράουν είχαν ρυθμό και οι γηπεδούχοι έκαναν το 62-46 στο 26′. Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με τους Ισραηλινούς, οι οποίοι έπαιρναν πολλά από πολλούς κλείνοντας το δεκάλεπτο στο συν 26, 79-53, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Η Μακάμπι δεν άφηνε το πόδι από το γκάζι. Μπράουν, Κοέν και Χίλιαρντ σκόραραν με την “ομάδα του λαού” να προηγείται με 29, 86-57 στο 32′. Ο Λορέντζο Μπράουν ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και με τρίποντο διαμόρφωσε το 89-61 στο 35′. Η Μονακό προσπαθούσε να κατεβάσει την διαφορά, αλλά η Μακάμπι με πλουραλισμό και μεγάλη ευστοχία έφτασε στη νίκη με το ευρύ 104-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-24, 47-36, 79-53, 104-69