Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις περιλάμβανε 33η αγωνιστική της La Liga, με τους Καταλανούς να γνωρίζουν την ήττα από την ομάδα του Μπεντιλίμπαρ με 3:2 και και να βυθίζονται στην 19η θέση, παλεύοντας για τη σωτηρία τους. Η ομάδα του Μουνιόθ από την άλλη, πήρε σημαντικούς βαθμούς κερδίζοντας 2:1 τη Μαγιόρκα, στη μάχη που δίνει να πάρει το Ευρωπαϊκό εισιτήριο που δίνει η έκτη θέση.

Σεβίλλη – Εσπανιόλ 3:2

H Σεβίλλη ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 22ο λεπτό βρήκε δίχτυα με τον Ζιλ. Το τέρμα αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, όμως μετά από εξέταση του VAR, το γκολ κατοχυρώθηκε. Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε λίγο, καθώς στο 29ο λεπτό, ο Ρεκίκ, στην προσπάθειά του να σταματήσει τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1:1. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, η Εσπανιόλ κατάφερε να κάνει την ανατροπή με τον Πουάδο που έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος, η Σεβίλλη έψαξε εκ νέου την ισοφάριση και πίεσε. Στο 68ο λεπτό, μετά από τάκλιν του Σόουζα, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για τους φιλοξενούμενους. Ο Οκάμπος ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 2:2. Στην εκπνοή της αναμέτρησης η Σεβίλλη έσωσε την παρτίδα με το τέρμα του Γκέγε που έκανε ξανά την ανατροπή και διαμόρφωσε το τελικό 3:2.

Χιρόνα – Μαγιόρκα 2:1

Η Χιρόνα ήταν αυτή που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Πίεσε, απείλησε και έψαξε το τέρμα που θα την έβαζε οδηγό. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι Καταλανοί βρήκαν το γκολ με τον Μπερνάρντο. Στο δεύτερο μέρος η Μαγιόρκα ανέβασε ρυθμό και κέρδισε το πέναλτι στο 69ο λεπτό, μετά από άτσαλο μαρκάρισμα του Μπουένο. Ο Μουρίκι ανέλαβε την εκτέλεση του, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση. Στο 84ο λεπτό, ο Καστεγιάνος σκόραρε, έκανε το 2:1 και έδωσε στην ομάδα του το πολύτιμο τρίποντο.