Οι “οράνιε” έσπασαν το… ρόδι στον δεύτερο προκριματικό όμιλο του Euro 2024, επικρατώντας με 3:0 του Γιβραλτάρ, ενώ οι “τρικολόρ” έκαναν το 2/2, περνώντας νικηφόρα από το Δουβλίνο (1:0) κόντρα στην Ιρλανδία.

Η Ολλανδία και η Γαλλία έδωσαν και τις δεύτερες “μάχες” τους στον δεύτερο προκριματικό όμιλο του Euro 2024, ενώ η Εθνική μας ομάδα θα χρειαστεί να περιμένει έως το καλοκαίρι για να αντιμετωπίσει την Ιρλανδία (16/6). Οι “οράνιε” πήραν τους πρώτους τους τρεις πόντους, υποτάσσοντας το Γιβραλτάρ, ενώ οι “τρικολόρ” αποκόμισαν τη δεύτερη διαδοχική νίκη στις ισάριθμες αναμετρήσεις που έχουν δώσει.

Από τη μία, η Ολλανδία είχε εύκολο έργο κόντρα στο Γιβραλτάρ και άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Ντεπάι. Οι “οράνιε” διπλασίασαν τα τέρματά τους μετά το πέρας του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό με τον Ακέ, ενώ μία αποβολή του Γουόκερ, έκανε ακόμη πιο εύκολη την υπόθεση νίκης για τους Ολλανδούς. Η Ολλανδία δεν εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το αριθμητικό της πλεονέκτημα, ωστόσο κατάφερε να φτάσει και σε τρίτο γκολ στην αναμέτρηση με τον Ακέ στο 82′ και εν τέλει νίκησε το Γιβραλτάρ με 3:0 στο Ρότερνταμ.

Αντίστοιχα, η Γαλλία λύγισε την Ιρλανδία μέσα στο Δουβλίνο και ζευγάρωσε τις νίκες της στον δεύτερο προκριματικό όμιλο του Euro 2024. Οι “τρικολόρ” δεν είχαν εύκολο έργο στο “Αβίβα”, ωστόσο κατάφεραν να λυγίσουν -έστω και δύσκολα-τη σθεναρή αντίσταση των Ιρλανδών στο 50ο λεπτό, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Παβάρ. Έκτοτε, η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ εξακολουθούσε να έχει το πάνω… χέρι, αλλά δεν έφτασε σε νέο τέρμα και διατήρησε το ασθενές προβάδισμά της για το τελικό 1:0 στο Δουβλίνο.//