Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε με το επιβλητικό 103-64 του Ιωνικού στο “Nick Galis Hall”, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League, πετυχαίνοντας την 10η φετινή της νίκη.

Ο Άρης πλέον βρίσκεται στην 6η θέση με ρεκόρ 10-10, ισοβαθμώντας με τον Προμηθέα Πάτρας. Από την άλλη, οι Νικαιώτες έπεσαν στο 4-16 και έχουν τον ίδιο αριθμό νικών με την τελευταία Καρδίτσα, η οποία έχει και ένα ματς λιγότερο. Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Τολιόπουλος με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο.

Ο αγώνας

Οι παίκτες του Καστρίτη μπήκαν… με φόρα στο παιχνίδι. Ο Τσέβεζ Γκούντγουιν κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και οδήγησε τους γηπεδούχους στο 13-2 (5′), έχοντας οκτώ προσωπικούς πόντους. Η ευστοχία του Νταβόντε Λέισι έδωσε μερικές “ανάσες” στην επίθεση του Ιωνικού (26-17, 10′). Ο Τολιόπουλος έκανε… εκρηκτικό ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας πολύ γρήγορα τους 13 πόντους, βάζοντας τον Άρη στο +16 (35-19). Στη συνέχεια… ανέλαβαν δράση οι Νότε και Μίτρου-Λονγκ, οδηγώντας τους “κίτρινους” σε ένα σερί 17-7, που ανέβασε τη διαφορά στους 25 (54-29, 18′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 57-34.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο. Ο πλουραλισμός στην επίθεση διεύρυνε περαιτέρω το σκορ, με τους Νικαιώτες να έχουν τεθεί πρακτικά… εκτός αγώνα. Οι Θεσσαλονικείς έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +36 (84-48), με την τελευταία περίοδο να έχει πρακτικά διαδικαστικό χαρακτήρα. Το επί μέρους σκορ της ήταν 19-16, μιας και οι δύο προπονητές δοκίμασαν σχήματα και πρόσωπα, με το ματς να ολοκληρώνεται με σκορ 103-64.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 57-34, 84-48, 103-64