Σπουδαίες αναμετρήσεις περιλάμβανε η δεύτερη αγωνιστική της Premier League, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να γυρίζει… τούμπα το παιχνίδι και να παίρνει το τρίποντο επί της Μπόρνμουθ με 3:1 και τους “γλάρους” να επικρατούν 4:1 των “λύκων” συνεχίζοντας τη δυνατή τους πορεία.

Λίβερπουλ – Μπόρνμουθ 3:1

Ψυχρολουσία για τους “ρεντς” στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό, είδαν την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, ωστόσο ο Άντονι υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα. Παρ’ όλα αυτά, η Μπόρνμουθ κατάφερε να προηγηθεί πολύ νωρίς, εκμεταλλευόμενη ένα λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, με τον Σεμένιο να κάνει το 1:0 στο 3′. Σταδιακά, οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ ανέβασαν στροφές και έφθασαν στην ανατροπή, πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Στο 28′ ο Ντίας έκανε το 1:1 με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή και στο 36′ ο Σαλάχ πέτυχε το 2:1. Ο Σζομποσζλάι κέρδισε το πέναλτι, ο Νέτο αρχικά απέκρουσε, αλλά ο Αιγύπτιος σκόραρε με δεύτερη προσπάθεια.

Στο δεύτερο μέρος, η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά, απείλησε και έψαξε το γκολ. Όμως από ο 60ο λεπτό έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο Μακ Αλιστερ είδε απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από το αντικανονικό μαρκάρισμα στον Κρίστι. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ όμως δεν επηρεάστηκε και πέτυχε τρίτο τέρμα με τον Ζότα. Ο Σζόμποσλαϊ σούταρε από μακριά, ο Νέτο δεν μπλόκαρε σωστά με τον Πορτογάλο να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 3:1.

Γουλβς – Μπράιτον 1:4

Το παιχνίδι έμοιαζε να αρχίζει ιδανικά για τους “λύκους”, με τον Φάμπιο Σίλβα να σκοράρει, όμως το γκολ που πέτυχε στο 3′ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία και ο Μιτόμα τους έβαλε μπροστά στο σκορ. Ο Ιάπωνας έκανε μία φανταστική κούρσα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και νίκησε τον Σα για το 1:0 στο 15′. Οι γηπεδούχοι έφθασαν κοντά στην ισοφάριση πριν την ανάπαυλα, αλλά οι Νέτο και Νούρι αστόχησαν ελάχιστα στο 37′ και το 40′ αντίστοιχα.

Το δεύτερο μέρος ήταν κομμένο και… ραμμένο για τους φιλοξενούμενους. Ο Εστούπιναν σούταρε από κοντά και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι “γλάροι” βρήκαν άμεσα και δεύτερο τέρμα, με τον Μαρτς που έκανε το 3:0, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης βρήκε και πάλι δίχτυα για το 4:0. Oι “λύκοι” κατάφεραν να μειώσουν στο 61ο λεπτό με την κεφαλιά του Χουάνγκ που διαμόρφωσε το τελικό 4:1.

Φούλαμ – Μπρέντφορντ 0:3

Η αναμέτρηση στο “Κρέιβεν Κότατζ” δεν είχε καλό ρυθμό στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται και να μην μπορούν να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες προς την αντίπαλη εστία, με τους τερματοφύλακες να είναι παρατηρητές. Όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα κλείσει χωρίς σκορ, όμως η τελευταία λέξη ανήκε στον Βίσα. Ο επιθετικός από το Κονγκό εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της άμυνας και έκανε το 1:0 στο 44′. Στο δεύτερο μέρος, η Μπρέντφορντ βρήκε ξανά δίχτυα, με το εύστοχο πέναλτι του Εμπουεμό και έκανε το 2:0, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 3:0 με υπέροχο τέρμα στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στην Premier League: