O κορυφαίος Έλληνας τενίστας μπορεί να έχανε με 1-0 σετ από τον Χιλιανό Νικολάς Τζάρι, αλλά έβγαλε ψυχή και… γύρισε τούμπα το ματς επικρατώντας 2-1, για να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Los Cabos.

Ο… ψυχωμένος Στέφανος Τσιτσιπάς παρότι έχασε το πρώτο σετ επέστρεψε και με 2-1 πήρε τη νίκη κόντρα στον Νίκολας Τζάρι, που του έδωσε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Los Cabos.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ξεκίνησε καλά τον αγώνα, ο Χιλιανός όμως ισορρόπησε και το σετ κρίθηκε στο tie break, εκεί όπου ο Τζάρι με πέντε σερί πόντους το κατέκτησε.

Το δεύτερο σετ ήταν και αυτό αρκετά ισορροπημένο, με τους δύο τενίστες να εναλλάσσονται στα games και να λύνουν εκ νέου τις διαφορές τους στο tie break, με τον Τσιτσιπά να χαμογελά αυτή τη φορά με 7-6.

Στο τρίτο σετ ο Στέφανος μπήκε… φουριόζος και πήρε το προβάδισμα με 4-2. Ο Χιλιανός δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, με τον Έλληνα πρωταθλητή να κάνει το 6-2 και να προκρίνεται στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Ο Τσιτσιπάς στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Τσόριτς – Ιβάσκα.//Λ.