Στο +4 από την δεύτερη Γιουβέντους οι “νερατζούρι”, που διεύρυναν το σερί τους, καθώς έκαναν το καθήκον τους απέναντι στη Λέτσε για την 17η αγωνιστική της Serie A. Μεγάλη βαθμολογική σημασία είχε και η νίκη των “Ελλήνων” επί της Κάλιαρι.

Τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες εντός των συνόρων έφθασε το σύνολο του Σιμόνε Ινζάγκι, που συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος στη γειτονική χώρα με 44 βαθμούς σε 17 αγώνες και είναι δεδομένο πως θα κλείσει το 2023 στην κορυφή της Serie A.

H Ίντερ ήταν από την αρχή η κυρίαρχη του αγώνα, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της, με τον Αρναούτοβιτς να χάνει τις περισσότερες εξ’ αυτών. Το σκορ τελικά άνοιξε στο 43ο λεπτό ο Μπίσεκ, ο οποίος με κεφαλιά, έπειτα από φάουλ του Τσαλχάνογλου, έκανε το 1-0. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 78′ ο Μπαρέλα με πλασέ.

Από την άλλη, η Βερόνα επικράτησε της Κάλιαρι και βγήκε εκτός επικίνδυνης ζώνης, φθάνοντας τους 14 βαθμούς, ενώ η αντίπαλός της έμεινε στους 13. Όλα άλλαξαν όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 51′, λόγω αποβολής του Μακουμπού. Ένα λεπτό αργότερα ο Ενγκόνζ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Τζούριτς στο 90’ να γράφει το τελικό 2-0.